17
February

Jak wybrać nawigację samochodową?

Dzisiaj nawigacja GPS jest podstawowym elementem wyposażenia każdego auta. Jak się jednak okazuje, zakup jej wcale nie jest taki łatwy. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę? Co w taki sprzęcie jest najważniejsze? Oto kilka cennych wskazówek.

Odpowiedni model

Wybór odpowiedniego modelu to podstawa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawigacji i każdy znajdzie coś dla siebie – nawigacja samochodowa, motocyklowa czy turystyczna. Dzisiaj wiele osób korzysta też z nawigacji komórkowej, ale jak łatwo można się domyślić, ten rodzaj ma ograniczone możliwości. Zakup nawigacji w dużej mierze zależy od budżetu, jakim dysponujemy. To właśnie dlatego wcześniej warto jest zrobić małe rozpoznanie, aby dowiedzieć się, jak kształtują się ceny i jakie są różnice między konkretnymi modelami. W tym wypadku jakość i możliwości takiego urządzenia idą w parze z jego ceną, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Słaby sprzęt na nic nam się zda, a w trakcie podróży nie tylko nie będzie pomocny, ale wręcz przeciwnie – będzie nas denerwował i rozpraszał. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto również zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych modeli. Dobrą opinią cieszy się nawigacja TomTom. Jest to marka znana i rozpoznawalna na całym świecie, która wiedzie prym w produkcji tego typu sprzętu.

Odpowiednie parametry

To, co ma ogromne znaczenie w tego typu sprzęcie, to przede wszystkim jego budowa. Odpowiednia wielkość ekranu to absolutna podstawa. Nie może on być zbyt mały, wówczas Jak wybrać nawigację samochodowąmogą być problemy nie tylko z odczytaniem pozycji, ale też z wpisaniem nazwy ulicy itp. Jakość głośnika to kolejny ważny element. Nie może być zbyt cichy, ponieważ wszystkie instrukcje powinny być jasne i zrozumiałe. Kupując nawigację, koniecznie zwróćmy uwagę również na rodzaj uchwytu. W przypadku tańszych modeli najczęściej jest on za słaby i nie jest w stanie utrzymać urządzenia. Poza samą budową, sprawdźmy częstotliwość odświeżania pozycji – jest to bardzo ważne. Odpowiada za to chipset, który powinien mieć 20 kanałów. Na szybkość tego sprzętu wpływa procesor. Jego taktowanie powinno wynosić 400 Mhz.

Kupując nawigacji, najczęściej jedyną rzeczą, na jaką zwracamy uwagę, są aktualne mapy. Niewątpliwie są one niezwykle istotnym elementem, ale nawet najbardziej dokładne mapy nie pomogą, jeśli nasz sprzęt będzie się zacinał i nie będzie za nami nadążał.